Mieszkania chronione
Do mieszkań chronionych kierowane są osoby, które ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia w codziennym życiu, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobową.
Mieszkania chronione zgodnie z przeznaczeniem zapewniają warunki samodzielnego funkcjonowania w środowisku oraz integrację ze społecznością lokalną a zakres i wsparcie w nich są uzależnione od indywidualnych potrzeb i psychofizycznych możliwości osób kierowanych.
Kryteria kwalifikacji
Osobę za uprawnioną do ubiegania się o przyznanie mieszkania chronionego uznaje się wtedy, gdy spełnia następujące kryteria:
- Prowadzi jednoosobowe lub dwuosobowe gospodarstwo domowe
- Ukończyła 60 rok życia
- W szczególnie uzasadnionych sytuacjach mogą być umieszczone osoby przed 60 rokiem życia, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności i trudne warunki mieszkaniowe
- Mają złożony wniosek o przyznanie lokalu z zasobów miasta
Zadania realizowane w mieszkaniach chronionych:
- Zapewnienie mieszkania osobom: starszym, niepełnosprawnym i w trudnej sytuacji życiowej.
- Pomoc w sprawach związanych z funkcjonowaniem podczas zamieszkania i w środowisku w tym w postaci poradnictwa specjalistycznego i ważnych spraw bytowych.
Zasady przyjmowania mieszkań chronionych:
- Prawo pobytu w mieszkaniach chronionych mają jedynie osoby, które zostały wskazane przez Dyrektora Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta w Kielcach z listy osób oczekujących na przyznanie lokalu z zasobów miasta i którym świadczenie to zostało przyznane decyzją administracyjną
- Decyzję administracyjną o przyznaniu miejsca w mieszkaniu chronionym wydaje Kierownik właściwego Rejonu Opiekuńczego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach na podstawie:
- Pisemnego wniosku osoby ubiegającej się o mieszkanie
- Wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez pracownika socjalnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach
- Zaświadczenia o dochodach osoby ubiegającej się o miejsce
Zasady użytkowania mieszkania chronionego:
- Pobyt w mieszkaniu chronionym jest prawem niezbywalnym trwającym do czasu istnienia przesłanek o zamieszkaniu.
- Osoby skierowane do mieszkań chronionych są zobowiązane spełnić obowiązku meldunku po otrzymaniu decyzji administracyjnej o przydziale mieszkania
- Mieszkaniec nie może zameldować w mieszkaniu osób drugich spokrewnionych lub niespokrewnionych
- Mieszkania chronione nie mogą być udostępniane osobom do tego nieupoważnionym
- Mieszkanie chronione nie podlega sprzedaży na rzecz użytkownika
Zasady odpłatności:
- Pobyt w mieszkaniach chronionych jest odpłatny, jeśli dochód osoby (rodziny) jest wyższy od kryterium dochodowego określonego w art. 8 ustęp 1 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12.03.2004r.
- Podstawą do ustalenia wysokości odpłatności, o której mowa w pkt. 1, stanowi bazowa stawka czynszu regulowanego za 1m² oraz miesięczny koszt utrzymania mieszkania ustalony Zarządzeniem Dyrektora instytucji prowadzącej w którym szczegółowo opisany jest sposób naliczania odpłatności
- Obecnie bazowa stawka czynszu wynosi – 4,50zł/ m²
- Opłaty związane z utrzymaniem mieszkania wnoszone są regularnie po dostarczeniu rachunków przez instytucje prowadzącą
Niniejszą treść należy traktować łącznie z zapisami w dokumentacji, której komplet przekazany zostanie po uzyskaniu skierowania do mieszkania chronionego.